• İstanbul İçi Hediye Kutularında Aynı Gün Teslimat Garantisi!
  • %100 Orijinal Ürün
  • 150 TL ve Üzeri Kargo Bedava!
Destek 0850 259 39 87 |

Sukulent Çiçeği

Sukulent Çiçeği

Sukulent bitkiler aleminde kaktüs familyasının bir ferdidir. Bilinen kaktüslere nazaran sukulent bitkisinin dikenleri yoktur. Sukulent kelime anlamı olarak da özü ve suyu bir anlamına gelir. Sukulent bitkisi de kaktüs familyasını diğer fertleri gibi vücudunun tamamında sıvıyı depo eder. Yassı ve kat kat yaprak şeklinde büyümesini sürdürür. Bizim hayatımıza sukulentlerin yaygın olarak yerleşmesi ise ana vatanının bizden biraz uzakta olmasına bağlı olabilir. Bu kadar akademik bilgi yeterli dursun biz neden bu kadar sukulent  ondan bahsedelim.

Sukulent hepimizin bildiği üzere son zamanların en gözde modası oldu. Her yerde minik tatlı sukulentler bulundurur olduk. O kadar ki gelin çiçeklerimizde aranjman olarak kullanıyoruz. Tatlı minimalist halinin yanı sıra bulunduğu ortamdaki kötü enerjiyi ve radyasyonu emdiği için de ayrıca ilgi duyuyoruz. Malumunuz teknoloji çağında olmamızdan dolayı çok fazla radyasyona maruz kalıyoruz. Bu küçük tatlı bitkilerde bizi bir nebze olsun koruyor.

Gelelim bize estetik açıdan faydalarına. Bitkiler hatta doğaya ait her şeyin fiziksel hali altın oran üzerine şekillenir. Bu yüzden doğa bize hep estetik açıdan kusursuz gelir. Nedeni altın oran sırrında. Fakat insan her zaman algıladığı altın oranın farkında olmayabiliyor. Bir şeyi çok beğeniyoruz ama neden bilmiyoruz. Çünkü beyin altın oranı algılarken göz algılayamamıştır. Ama sukulent bitkisinde altın oranın dışa vurumu gözle açıkça algılanır boyuttadır. Biz sukulenti işte bu yüzde çok güzel buluyoruz.

Sukulent tek başına çok dekoratif ve etkileyici olduğu gibi farklı materyaller ile de oldukça dengeli bir görsel sunar. Yapay malzemeler ve doğal malzemeler kullanarak üç boyutlu tabloları andıran terarrium saksıları son zamanlarda herkesin ilgisini çekiyor. Hazır olarak alınanlar da var evde yapılanlarda. Günümüzün favori etkinliği olan kendin yap dalgasına terarrium içinde sukulentlerde dahil oldular. Sadece terarium içinde değil farklı saksılar kullanılarak da oldukça yaratıcı çalışmalar yapıyor.  Evimizin baş köşesinde keyifle konumlandırabiliyoruz. Ya da sukulentlerden balkonlarımızda görsel bir şölen sunuyoruz. Ama sanırım en çok çalışma masalarımızda seviyoruz. İş hayatının stresinden bizi biraz olsun uzaklaştırıyor.

Sukulentleri bu kadar çok sevmemizin sebeplerinden biri de artık doğadan ve yeşilden çok uzaklaşmış olmamız olabilir. Beton yığınları arasında oksijenden ve yeşilden uzak yaşıyoruz. Toprağın iyileştirici ve dinlendirici gücünden mahrum kalıyoruz. Evlerimizde çiçekler yetiştirmeyi bile unuttuk. Ama sukulent güneş ışığına çok ihtiyaç duymayan, sıklıkla sulamak gerekmeyen bir bitki. Onun bu özelliği de günümüzün yoğun ve telaşlı insanlara çok iyi geliyor. Az zahmet ile çok sefa sürüyoruz. Hem radyasyonun etkilerinden biraz olsun korunuyoruz hem doğanın muhteşem güzelliği ile estetik ihtiyacımızı karşılıyoruz hem de yeşilin güzelliğini hayatımıza katıyoruz. Şehirlerin toprağa ve doğaya hasret insanlarına bir avuç huzur getiren minik tatlı bitkiye sanırım hepimiz çok büyük bir sevgi besliyoruz.

Hayatımıza doğayı daha çok dahil etmemiz dileği ile görüşmek üzere..