• İstanbul İçi Hediye Kutularında Aynı Gün Teslimat Garantisi!
  • %100 Orijinal Ürün
  • 150 TL ve Üzeri Kargo Bedava!
Destek 0850 259 39 87 |

Perçinci Rosie ve Hikayesi

Perçinci Rosie ve Hikayesi

Perçinci Rossie olarak bilinen kişi Geraldine Hoff Doyle’dur. Geraldine ‘nin posteri, 2. Dünya Savaşı’nda cepheye çağrılan bütün erkeklerin o zamanki fabrikalarda boş kalan yerleri doldurması için kadınlara yapılan bir çağrı olarak bilinir.

 

 Geraldine Hoff Doyle

 

Geraldine Hoff Doyle, 1942‘de daha 17 yaşındayken American Broach & Machine Şirketi‘nde çalışmaktaydı. Metal damgalama makinesinde çalıştığı bir zamanda, United Press basınından bir fotoğrafçı tarafından o çok bilinen posterinde olan fotoğrafını çektirdi. Çekilen bu fotoğraf kısa bir zaman sonra , savaş zamanında yerel halka moral olması amacıyla poster üretmekle görevli sanatçı J. Howard Miller’a verildi.

 

Miller ise bu fotoğraftan aldığı o yüce ilham ile, daha sonra bir destan haline gelip o herkesin bildiği “We Can Do It!” posterini ortaya koydu. Yaklaşık 6 milyon kadın bu posterdeki çağrıya kulak vererek savaş döneminde fabrikalardaki o eksik kalan iş gücüne dahil oldular

 

Perçinci Rossie ve Geraldine Hoff Doyle

 

Herkes tarafından bilinen Perçinci Rossie yani Geraldine Hoff Doyle çekilen o meşhur fotoğraftan hemen sonra çalıştığı iş yerinde birinin elini bir şekilde yaraladığını öğrenince daha güvenli bir iş bulabilmek için olduğu yerden ayrıldı. Yıllar sonra Hoff Doyle o meşhur posterin modeli olduğundan habersizdi. 1984’te evli ve beş çocuklu olan Hoff Doyle o zaman bir dergide bir makaleyle karşılaştı.

Bu makale Hoff Doyle’un o meşhur fotoğrafıyla savaş zamanının o destansı posterinin arasındaki bağı anlatıyordu.

 

Hoff Doyle sadece “Bu benim!” diye tepki verebildi. İşin tuhaf olan kısmı ise bu posteri daha önce hiçbir yerde görmemişti. Perçinci Rosie savaş döneminde çalışan tüm kadınlara adanmış ortak bir isimdi. Bu ismimde “Perçinci Rosie“nin tabi ki de çok büyük payı vardır. Geraldine Hoff Doyle 2010 yılında 86 yaşındayken yaşamını yitirdi.