• İstanbul İçi Hediye Kutularında Aynı Gün Teslimat Garantisi!
  • %100 Orijinal Ürün
  • 150 TL ve Üzeri Kargo Bedava!
Destek 0850 259 39 87 |

Kendime ‘Şefkat’ Gösteriyorum

Kendime ‘Şefkat’ Gösteriyorum

Şimdi sizde benim gibi kendime nasıl şefkat gösteriyim bu ne demek şimdi diyorsunuz. Ben, siz ve bizim gibi ilk kez duyan, okuyan herkes aynı soru işareti ile karşı karşıya kalıyor. O zaman başlayalım bakalım kendime şefkat göstermek neymiş.


Aslında konun başlığı ve akademik adı ‘Özşefkat’. Özşefkat kişinin kendine her zaman anlayışlı, ılımlı, destekleyici, sevgi göstererek yaklaşması demek. Peki neden bunu yapıyoruz? Mesela en sevdiğiniz insanı düşünün ve bu insan hata yaptığında ona nasıl davrandığınızı, nasıl yaklaştığınızı düşünün. Anlayışlı, merhametli, hatalarını kabullenen ve şefkat gösteren bir tavır ile yaklaşır, acısını paylaşırsınız. Ama kendimiz bir hata yaptığımızda hep içten içe kızarız ve neden diye kendimize hep sorarız. En acımasız eleştirileri kendimize yaparız. İşte özşefkat bizi kendimize acımasız eleştiriler yaparak kızmak yerine kendi kendimize daha anlayışlı ve destekleyici davranmaya çağırıyor. Böylece daha mutlu ve daha sağlıklı bir hayat tercih etmeyi öneriyor.


Bir psikolog özşefkat ile tanışmasını şöyle anlatıyor; özşefkat ile ilgili bir atölye çalışmasına katılıyor. Teorik çalışma bittikten sonra bir meditasyon egzersizine yapılacağı söyleniyor. Herkes yoga matının üzerinde rahat bir oturma pozisyonuna geçiyor.Herkes gözlerini kapatıp meditasyona başlıyor. Bir kaç dakika sonra grup liderleri 'bir elinizi alın ve avucunu nazikçe kalbinizin üzerine yerleştirin' diyor. Bunun üzerine psikolog şaşırıyor ve saçma buluyor. Kendi içinde kendini, orada bulunuşu  sert şekilde eleştiriyor. Ardından gözünü hafifçe açarak etrafındaki insanları gözetliyor ve gruptaki herkes elini kalbinin üzerine götürmüş olduğunu hatta ağlayanları bile olduğunu görüyor. Bu şekilde bir manzaradan sonra içindeki ses bu seferde yapamayışını sert şekilde eleştirmeye başlıyor. Meditasyon bitinceye kadar  psikolog kendi içsel tartışmasını yaşıyor. Meditasyon bittikten sonra grup liderlerinin yanına gidiyor ve meditasyonu yapamadığını kendisine saçma geldiğini ve daha bilimsel bir şeyler aradığını söylüyor. Meditasyon lideri kendisine gülümseyerek çok doğal bir tepki verdiğini söylüyor, alışkın olmadığı bir şey olduğunu fakat bazen beyine komik gelen bir şeyin bedene ve ruha iyi gelebileceğini söylüyor. Daha sonra evine giden psikolog tekrar denemeye karar veriyor  ve meditasyon için hazırlıklarını tamamlıyor. Yoga matına oturuyor zihnindeki tüm eleştirilerine rağmen yadırgayarak ve merak ederek  avucunu kalbinin üzerine koyuyor. Egzersiz şöyle devam ediyor; şimdi farz edin ki kalbinizin üzerindeki el size değil de başka birine ait. Sizi çok seven, bütün hatalarınızla kabul eden, anlayışlı, duyarlı  ve sizin daha fazla azı çekmenizi istemeyen birine ait... Yurt dışında ailesinden uzakta tek başına yaşadığı evinde hüngür hüngür ağlamaya başlıyor. O güne kadar başkalarından duymaya ihtiyacı olduğu her şeyi kendisine söylüyor ve özşefkatin kendi bedenindeki etkilerini gözlemliyor. Ardından özşefkat ile ilgili akademik çalışmalara başlıyor. 


Şimdi hep beraber birer yoga matı alıp meditasyon yapalım demiyorum ama kendimize biraz daha cesaret verelim, her şeyin üstesinden gelebileceğimizi ve en sevdiklerimizden duymak istediklerimizi kendimize söyleyelim.
 O zaman hadi hep beraber daha mutlu ve umutlu bir gelecek inşa etmek için öz şefkate bir şans verelim. Kendimizi kutlayalım ve her zaman her şeyin üstesinden gelebileceğimizi söyleyelim. Sadece sözlü telkinle kalmayıp kendimize hediyeler armağan edelim. Hediye almak herkesin gününü hatta haftasını belki de o ayı çok daha keyifli geçirmesini sağlar. Bu yüzden kendimizi şımartmalı çünkü ben ve siz buna değeriz.


Sevgilinize hediye alır gibi hediye alın kendinize. Tıpkı sevgiliye hediye fikirleri arar gibi kendinize anlamlı hediye fikirleri bulun. Sevgilinizi düşünür gibi düşünün kendinizi.Ya da anneler günü hazırlığı gibi hazır yapın. Güzel hissetmek için giyinin. Şık aksesuarlar alın. Aynaya bakın ve kendinize ne kadar güvendiğinizi söyleyin. Arkadaşınıza doğum günü hediyesi seçer gibi özenli ve eğlenceli olun. Hayatınızın tadını en çok kendinizle çıkarın ve en çok kendinizi sevin. Özşefkat size sizinle mutlu olmayı deneyimlemenizi  öneriyor.


Bu deyimi yaşayıp bizimle paylaşın. Bize kendi iç yolculuğunuzu ve kendinizle paylaştığınız özşefkat duygusunu anlatın. Birlikte daha mutlu ve umutlu bir yolculuk yapalım.