• İstanbul İçi Hediye Kutularında Aynı Gün Teslimat Garantisi!
  • %100 Orijinal Ürün
  • 150 TL ve Üzeri Kargo Bedava!
Destek 0850 259 39 87 |

Corona Virüsüne Karşı 14 Altın Kural!

Corona Virüsüne Karşı 14 Altın Kural!

Dünya genelinde tüm insanları endişeye sürükleyen corona virüsü maalesef ülkemize girdi. Çin’den başlayarak kısa zamanda tüm dünyaya yayılan Covid-19 virüsü, resmi rakamlara göre 110 binden fazla kişiye bulaşmış durumda ve maalesef her gün ölüm haberleri gelmeye devam etmekte. Ancak dünya genelinde birçok siyasetçiye, ünlüye ve sporcuya bulaşan Covid-19 virüsünden korunmak için çok çaba sarf etmeye gerek yok. Sağlık Bakanı Fahrettin Koca’nın resmi açıklamasına göre 14 kuralı ile virüsten korunmak mümkün. Peki Uzakdoğuda hayatı durduran, Avrupa’da büyük endişelere sebep olan ve nice ülke ekonomisini durma noktasına getiren Covid-19 virüsünden nasıl korunacağız?

 

Sağlık Bakanı Fahrettin Koca tarafından ülkemizde ilk vakanın göründüğünün açıklanması ülkemizdeki telaşı ve endişeyi biraz daha arttırdı. Özellikle sınır ülkelerde yaşanan ölümler korunma yöntemlerimizi geliştirmemizde büyük rol oynadı. Şu anda Covid-19 virüsünün tam olarak hangi kitleyi kesin olarak etkilediğini bilmemekle birlikte; vaka örnekleri üzerinden ortaya konan birkaç argüman mevcut. Kısaca özetlemek gerekirse

1-      Korona virüs genç, yaşlı fark etmeksizin herkese bulaşabiliyor. Sanılanın aksine sadece belli bir yaş üzerindeki insanları etkilediği söylenemez. Ancak ileri yaşlı insanlarda özellikle geçmişlerinde diyabet hastalığı, astım hastalığı ve kalp yetmezliği çeken insanlarda durum biraz daha riskli. Genel olarak hayatını kaybedenlerin 60 yaş ve üzeri insanlardan oluşması, hastalığın gençler üzerindeki etkisinin yüksek olmadığı kanaatini ortaya koyuyor.

2-      Korona virüs için henüz geliştirilebilen bir ilaç maalesef yok.

3-      Korona virüs canlılar üzerinde yaşayabildiği gibi, cansız maddelerin üzerinde de yaşamını sürdürebiliyor. Ancak bu süre çok daha kısa.

4-      Herhangi bir ilaç ile korona virüse önlem almak maalesef mümkün değil. Özellikle antibiyotiklerin ve zatürre aşılarının hastalığa iyi geldiği algısı doğru değil.

5-      Evcil hayvanlardan virüsün bulaştığına dair şu an için herhangi bir bulgu yok.

Peki Covid-19 virüsü nasıl bulaşıyor?

Covid-19 virüsü diğer korona virüsler gibi solunum yoluyla bulaşmaktadır. Öksürük, gülücük, hapşırma ve konuşma sırasında çevreye saçılan virüs içeren hava damlacıkları mukozalara temas ederek hastalığı oluşturmaktadır. 1 metreden az mesafede yakın temas gereklidir.

Hastalık belirtileri olarak kusma, yüksek ateş, öksürük, nefes darlığı ön plandadır.

Peki 14 kuralı nedir?

 

Sağlık Bakanı Fahrettin Koca tarafından basın açıklamasında belirtilen 14 altın kural şunlardır:

1-      Ellerinizi sık sık sabun ile ovalayarak en az 20-25 saniye yıkayınız.

2-      Soğuk algınlığı ve çeşitli hastalıklar gösteren insanlarla aranıza mesafe koyup yakın temastan kaçınınız.

3-      Kapalı ortamları sık sık havalandırınız.

4-      Kıyafetleri 60-90 derece arasında deterjan ile yıkayınız.

5-      Hastalık şikayetleriniz varsa maske takarak en yakın sağlık kuruluşuna gidiniz.

6-      Öksürme veya hapşurma durumunda ağzınızı tek kullanımlık mendil ile kapatınız. Yoksa dirseğinizin içini siper ediniz.

7-      Yurtdışı seyahatlerinizi iptal ediniz. Edemiyorsanız erteleyiniz.

8-      Kapı kolları, armatürler gibi günlük hayatta çok kullandığımız yüzeyleri bol bol temizleyiniz ve steril tutunuz.

9-      Tokalaşma, sarılma, öpüşme gibi yakın temas gerektiren eylemlerden uzak durunuz.

10-   Soğuk algınlığına dair bir belirtiniz varsa yaşlılardan uzak durunuz. Maske takmadan dışarı çıkmayınız.

11-   Yurtdışından dönüşünüzde ilk 14 günü evinizde geçiriniz.

12-   Ellerinizi ağzınıza, burnunuza ve gözlerinize götürmeyiniz.

13-   Hiçbir kişisel eşyanızı ortak kullanmayınız.

14-   Bol sıvı tüketip, uyku düzeninizi koruyunuz. Dengeli besleniniz.

 

Basit ve etkili yöntemlerle kendinizi Covid-19 virüsüne karşı koruyabilirsiniz. Hem sevdiklerinizi, hem de kendinizi korumak için lütfen yazımızı dikkate alınız.

Unutmayın ki hayatta en büyük hediye sağlıktır!

-          Unuttum Sanma Ekibi!