• İstanbul İçi Hediye Kutularında Aynı Gün Teslimat Garantisi!
  • %100 Orijinal Ürün
  • 150 TL ve Üzeri Kargo Bedava!
Destek 0850 259 39 87 |

Anneler Günü yaklaşıyor!

Anneler Günü yaklaşıyor!

Merhaba!
Anneler Günü yaklaşıyor! Biz de bugün, Anneler Günü’nün önemini farklı bir yerden yakalayarak anlatmak istiyoruz. Yaklaşık iki aydır sosyal medyada düzenli olarak kullandığımız bir “Tarihte Bugün” (@reminderbyus)  hesabımız var. Bu hesapta tarihte o gün önemli ne olduysa, bunun hakkında size ufak bilgiler veriyoruz. Yani sadece hediye kutuları satmıyoruz.  13 Mayıs tarihini hazırlarken de çok uzağa gitmemize gerek olmadığını, Anneler Günü’nün hikayesini paylaşmamızın yerinde olacağını düşündük!

Bir de unutmadan; henüz hediyenizi almadıysanız veya annenizi daha fazla mutlu etmek istiyorsanız, Anneler Günü hediye kutularımızı inceleyebilirsiniz!

Anneler Günü’nün dünyada bu kadar popüler olması, aslında günümüz popülizmine dayanmıyor. Dünyanın bizim gözümüzde “tabiat ana” olduğu gerçeği üstünden hareket edecek olursak, Annelerin kutsallığı zaten ilk insanlara kadar dayanıyor.  Bir nevi dünyanın bize sunduğu hediye gibi.

Anneler Günü olarak olmasa da, anaerkil toplumların hüküm sürdüğü ilk çağlarda Kybele, İştar, Rhea gibi doğurganlık niteliğiyle dişi tanrılar ön plana çıkmıştır. Bu tanrılar, doğanın yeniden uyandığı, tabiatın yeniden yeşillendiği yani “doğduğu” bahar mevsimleri ile özdeşleştirilmiştir. Bu sayede insanlar, binlerce yıl boyunca kutlamalarını bu tanrılarının onuruna bahar mevsimlerinde yapmış, onurlarına binlerce adak ve hediye sunmuşlardır.

1600’lü yıllarda İngiltere’de “Mothering Sunday” veya  “Anneler Pazarı” kutlanmaya başladı. Bu tarihlerde yoksul halk genellikle burjuvanın yanında evlerde çalışır ve kendi evleri de uzakta olduğu için burjuvanın verdiği odalarda yaşarlardı. “Lent” döneminin 4. Pazar günü, bütün İngiliz anneler onurlandırılır ve o gün kadınlar izinli olurlardı. Hristiyanlığın da Avrupa’da yayılması ile birlikte bu günün kutlama biçimi de değişerek “Kilise Ana” kutlamalarına dönüşmüştür. Burada İngiliz halkı, onlara hayatı bahşedenin “kilise ana” olduğunu düşünmüş ve kötülüklerden onları koruyacağına inanmıştır. İlerleyen zamanlarda bu iki kutlama birbiriyle iç içe geçmiş ve insanlar hem annelerine hem de kiliseye olan şükranlarını aynı gün sunmaya başlamıştır.

Bunların yanında anneler günü ile ilgili ilk resmi kutlama önerisi 1872 tarihinde Amerika-Boston’dan geldi. Julia Ward Howe adında bir kadın, barış için oluşturulmuş bir gün olmasını istedi ve ilk defa Anneler Günü, Boston’da bir  yürüyüş düzenlenerek kutlandı.  Daha sonra Philedelphia’da bir kadın, herkesin kutlayabileceği ulusal bir gün için bir kampanya başlattı. Bu kadının adı Ana Jarvis’ti. Jarvis, West Virginia’da annesinin bağlı olduğu kiliseyi, annesinin vefatının yıldönümü olan mayısın ikinci pazarında –ki Pazar günü olmasının sebebi Hristiyan dünyasındaki mistik yeridir- Anneler Günü olarak kutlamaya ikna etti. Ertesi seneden itibaren Anneler Günü, tüm Philedelphia genelinde kutlanmaya başlandı. Dönemin başkanı Woodrow Wilson da, 1914 tarihinde yayınladığı resmi bir açıklama ile Anneler Günü’nü her yıl mayısın ikinci Pazar gününde kutlanmasına karar verdi.

Yani Anadolu ve mezapotamya uygarlıklarının binlerce yıl boyunca sürdürdüğü gelenek, en sonunda 20. Yüzyıl başlarında tüm dünya tarafından kabul gördü. Biz de öncelikle unuttumsanma.com’un  arkasındaki insanlar olarak, sonra da markamız adına tüm annelerimizin anneler gününü en içten dileklerimizle kutluyoruz! İyiki varsınız!